2017-18 Championships - Saturday, February 17

It's our 13th competition year! Acadia Robotics would like to thank our team members, coaches, mentors, parents, supporters and volunteers. We continue to grow because of you!

LIVE STREAMING OF EVENT (Click on box) - Check Start Times on Overview of Day Schedule below 

OVERVIEW OF DAY SCHEDULE - See all detailed Schedules on left menu

Weather Cancellation PolicyThe competition will not be cancelled unless Acadia University closes or the Town of Wolfville declares a state of emergency. If inclement weather is expected around or on the day of the competition please arrange to come early (or stay late) to ensure safe commuting to and from the competition. To get updates on campus closures please see: http://security.acadiau.ca.

INFORMATION FOR GENERAL PUBLIC AND FAMILY MEMBERS

ACADIA CAMPUS MAP

For FIRST® LEGO® League Teams - Please review your team in the morning schedule and review judging rooms in the BAC to get a sense of where they are. Pit Runners will be guiding your teams to all morning judging sessions.

Beveridge Arts Centre (BAC) Level 100 and Level 200 Floor Plans 

FIRST® LEGO® League Teams morning judging session ACADIA MAP showing where to park.

Acadia Robotics Championship Results!

March 4, 2017 Winners of the 2016/17 Robot Programming Competition

FIRST® LEGO® League (ages 9 to 14):

  • Champion 1st Place – Royal Robots – Annapolis West Educational Centre
  • Champion 2nd Place – Techsperts – East St. Margaret’s Elementary
  • Robot Performance Award 1st Place – Royal Robots – Annapolis West Educational Centre
  • Robot Performance Award 2nd Place - 21st Century Space Guys – Kentville Neighbourhood Team
  • Mechanical Design Award - Armbrae Dragonites – Armbrae Academy
  • Programming Award – Clayton Park Wildcats – Clayton Park Jr. High
  • Strategy and Innovation Award – Robo Lobo Wired – Wolfville School
  • Core Values Inspiration Award – LEGO Intelligence – Colchester East Hants Library
  • Core Values Teamwork Award – Trurobotics – Truro Public Library
  • Gracious Professionalism Award – 21st Century Space Guys – Kentville Neighbourhood Team
  • Project Research Award – Dynamic Robotic Duo – Halifax Community Group
  • Project Innovative Solution Award – Legos R Us – Imhotep Legacy Academy
  • Project Presentation Award – Hippie lEgo loV3rs –Halifax Neighbourhood Team
  • Judges’ Award Against All Odds – Robotic Roadrunners – Sydney Community Team
  • Judges’ Award- Honourable Mention Award - Sisters of Science – Kingston Community Team

Global Innovation Award Team Nominee (certificate) - Legos R Us – Imhotep Legacy Academy

ROBOFEST® High School Robotics Competition:

Game Competition (RoboHit)

  • 1st Place – King’s-Edgehill School 5 – King’s-Edgehill School
  • 2nd Place – SJA Team A – Sir John A. MacDonald High School
  • 3rd Place – Robats - Horton Community Team
  • 4th Place – Royal Robots – Annapolis West Educational Centre

BottleSumo

  • 1st Place – King’s-Edgehill School 6 – King’s-Edgehill School
  • 2nd Place – Robats – Horton Community Team
  • 3rd Place – SJA Team A – Sir John A. MacDonald High School

Outstanding Rookie Coach Award:

(FIRST® LEGO® League) – Juan Carlos López & Eduardo Vaz – Axe Robotics - Wolfville

(ROBOFEST®) – Nevin Pick - Lockview

Outstanding Coach Awards:

(FIRST® LEGO® League) – Andy Pitter – Robo Lobo Wired - Wolfville School

(ROBOFEST®) – Chris MacDonald - SJA Team A – Sir John A. MacDonald High School

The Lynn Chipman Memorial Outstanding Volunteer Award: Sidi Yang

Karen Wilder Award – In recognition of perseverance, resilience and courage in overcoming challenges. (named after the former Director of the Program): Martin Main