2017-18 Championships - Saturday, February 17

It's our 13th competition year! Acadia Robotics would like to thank our team members, coaches, mentors, parents, supporters and volunteers. We continue to grow because of you!

LIVE STREAMING OF EVENT (Click on box) - Check Start Times on Overview of Day Schedule below 

2018 SCHEDULES TO BE POSTED as soon as they are completed.

OVERVIEW OF DAY SCHEDULE - See all detailed Schedules on left menu

Weather Cancellation PolicyThe competition will not be cancelled unless Acadia University closes or the Town of Wolfville declares a state of emergency. If inclement weather is expected around or on the day of the competition please arrange to come early (or stay late) to ensure safe commuting to and from the competition. To get updates on campus closures please see: http://security.acadiau.ca.

INFORMATION FOR GENERAL PUBLIC AND FAMILY MEMBERS

ACADIA CAMPUS MAP

For FIRST® LEGO® League Teams - Please review your team in the morning schedule and review judging rooms in the BAC to get a sense of where they are. Pit Runners will be guiding your teams to all morning judging sessions.

Beveridge Arts Centre (BAC) Level 100 and Level 200 Floor Plans 

FIRST® LEGO® League Teams morning judging session ACADIA MAP showing where to park.

2018 Acadia Robotics Championship Results!

FIRST® LEGO® League (ages 9 to 14):

  • Champion 1st Place – Royal Robots – Annapolis West Educational Centre
  • Champion 2nd Place – Armbrae Dragonites– Armbrae Academy
  • Robot Performance Award 1st Place – Royal Robots – Annapolis West Educational Centre
  • Robot Performance Award 2nd Place – Armbrae Robobits - Armbrae Academy
  • Mechanical Design Award - KES - King’s-Edgehill School
  • Programming Award – Hippie lEgo loV3rs –Halifax Neighbourhood Team
  • Strategy and Innovation Award – Bedford Academy Broncos –Bedford Academy
  • Core Values Inspiration Award – 21st Century Space Guys – Kentville Neighbourhood Team
  • Core Values Teamwork Award – EPEC – Eastern Passage Education Centre
  • Gracious Professionalism Award – Axe Robotics – Wolfville Community Team
  • Project Research Award – Shambhala Shadow-Sparks – Shambhala School
  • Project Innovative Solution Award – Shelburne Rebels – Shelburne Regional High School
  • Project Presentation Award – Legobolts – Trenton Middle School
  • Judges’ Award Rising Star – Moo Moo Steam – Rothesay Netherwood School, NB

Global Innovation Award Team Nominee (certificate) – Armbrae Dragonites – Armbrae Academy

Young Adult/Youth Mentor Volunteer Award – Corey Jackson – Northeast Kings Education Centre

ROBOFEST® High School Robotics Competition (ages 14 to 18):

Game Competition (AtBC)

  • 1st Place – Royal Robots – Annapolis West Educational Centre
  • 2nd Place – Robust Legocy – Horton High School
  • 3rd Place – King’s-Edgehill School 5 – King’s-Edgehill School
  • 4th Place – Horton High Robats - Horton High School

 BottleSumo

  • 1st Place – Royal Robots – Annapolis West Educational Centre
  • 2nd Place – Horton High Robats – Horton Community Team

Outstanding Rookie Coach Award: 

  • (FIRST® LEGO® League) – Aaron Adams – Bedford Academy Broncos
  • (ROBOFEST®) – Mary-Ellen Wilcox, Rothesay Netherwood School, NB

Outstanding Coach Awards:

  • (FIRST® LEGO® League) – J’aime & Mark Steele – hippie lEgo loV3rs
  • (ROBOFEST®) – Ted Champion, The Flaming Pink Flamingos - NKEC

The Lynn Chipman Memorial Outstanding Volunteer Award: Joe Cross, Michelin

Karen Wilder Award – In recognition of perseverance, resilience and courage in overcoming challenges. (named after the former Director of the Program): Richard Lewis